Holandia zapłonie nocą! Nadciąga najcieplejsza noc w historii pomiarów
Holandia zapłonie nocą! Nadciąga najcieplejsza noc w historii pomiarów
KNMI przewiduje, że noc z czwartku na piątek będzie najcieplejszą nocą, jaką kiedykolwiek odnotowano w Holandii. Według instytutu meteorologicznego temperatura w De Bilt nie spadnie tej nocy poniżej 24 stopni Celsjusza.
Obecny rekord został ustanowiony 27 lipca 2018 roku, kiedy temperatura nocą również utrzymywała się znacznie powyżej 20 stopni. W De Bilt nie spadła wtedy poniżej 22,4 stopnia. KNMI przewiduje, że rekord zostanie pobity o ponad jeden stopień.
Lokalnie noc z czwartku na piątek może być jeszcze cieplejsza. KNMI prognozuje, że w miejscowości Beek w południowej Limburgii temperatura nie spadnie poniżej 25 stopni. To również oznaczałoby rekord, ponieważ obecny wynosi 24,4 stopnia i został odnotowany 27 lipca 2018 roku w Deelen w Geldrii.
W całym kraju podjęto już działania związane z ekstremalnymi upałami spodziewanymi w najbliższych dniach. Śmieciarki wyjeżdżają na ulice wcześniej niż zwykle, aby pracownicy mogli zakończyć pracę przed najgorętszą porą dnia.
Kontenery na odpady będą także opróżniane wcześniej niż zazwyczaj, między innymi w gminach Vlissingen, Goes, Waalwijk, Staphorst, Maassluis, Uitgeest, Castricum, Heiloo, Bergen w Holandii Północnej, Hendrik-Ido-Ambacht, Westerkwartier, Oldambt, Haaksbergen, Montferland, Voorschoten, Bergen w Limburgii oraz Boekel.
Na drogi wyjadą solarki
Na ulice wyjadą również pojazdy rozsypujące sól. Ma to zapobiec uszkodzeniom asfaltu spowodowanym przez wysokie temperatury. Gminy będą posypywać solą przede wszystkim ruchliwe drogi, skrzyżowania, ronda oraz niedawno odnowione nawierzchnie, które są szczególnie podatne na działanie upału.
Takie działania zostaną podjęte między innymi w Het Hogeland, Hilversum i Smallingerland. Jak wyjaśnia gmina Het Hogeland w prowincji Groningen, pod wpływem intensywnego słońca i wysokiej temperatury spoiwo znajdujące się w asfalcie, czyli bitum, może się upłynnić i przyklejać do opon.
RIVM ostrzega ponadto przed smogiem w centralnej i południowej części kraju. Jakość powietrza będzie tam zła. W środę największe ryzyko smogu wystąpi w części Flevolandu i Utrechtu oraz w centralnej i zachodniej części Brabancji Północnej. W czwartek zagrożenie obejmie obszary położone na południe od linii Leiden–Amersfoort–Apeldoorn.
źródło: nu.nl
